Praca po administracji – zawody, ogłoszenia o pracę
Administracja, prawo i administracja, administracja i zarządzanie to kierunki studiów, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – studia przygotowują do pracy w różnego rodzaju instytucjach, urzędach, organizacjach pozarządowych czy w pionach administracyjnych przedsiębiorstw.
Osoby po administracji mają szanse na stanowiska kierownicze, dające dużą swobodę działania, a także stwarzające dobre perspektywy rozwoju zawodowego. Doskonali specjaliści ds. administracji są naprawdę na wagę złota.
Jeśli masz w ręku dyplom z administracji bądź jesteś studentem tego kierunku i już rozglądasz się na pierwszą pracą – czytaj dalej i poznaj swoje możliwości na rynku pracy. Z tego artykułu dowiesz się również, gdzie można znaleźć liczne oferty pracy w administracji.
Gdzie można pracować po administracji?
Administracja to jeden z kierunków studiów, który pozwala na dużą swobodę poprowadzenia ścieżki zawodowej. Na zajęciach studenci zdobywają wiedzę dotyczącą na przykład ustroju państwowego i samorządu terytorialnego, organów państwowych, poznają podstawy prawa administracyjnego, cywilnego, publicznego prawa gospodarczego, publicznego prawa konkurencji, prawa finansowego i sposobów prowadzenia finansów publicznych, zdobywają wiedzę z zakresu ekonomii, polityki społecznej, ochrony praw człowieka. Absolwenci administracji rozumieją doskonale, jak przebiegają np. procesy sądowoadministracyjne. Studia też dają rozległą wiedzę na temat prawa europejskiego, funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Zakres zdobywanych kompetencji jest szeroki, nie dziwi zatem, że praca po administracji czeka w bardzo wielu obszarach zawodowych i branżach. Warto zatem wybrać posadę, która jest zgodna z osobistymi zainteresowaniami, predyspozycjami osobowościowymi. Przykładowo, nie każdy rodzaj pracy w administracji to typowa praca biurowa. Część stanowisk wymaga wypełniania obowiązków w terenie, wiąże się z negocjacjami, kontaktami z petentami. Zastanów się, czy do Twoich mocnych stron należą wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne i chcesz pracować z ludźmi, czy bardziej satysfakcjonująca będzie dla Ciebie praca z dokumentami, tabelami, zestawieniami finansowymi – z minimalnym kontaktem z klientami.
A zatem – co po administracji? Możesz rozważyć na przykład karierę:
- urzędnika administracji publicznej – stanowiska czekają na doskonałych organizatorów, którzy zarazem potrafią zachować bezstronność polityczną, nie ulegają presjom i naciskom, cechują się nienaganną etyką pracy. Część pracowników administracji publicznej tworzy korpus służby cywilnej, a zasady rekrutacji na poszczególne posady są ściśle regulowane prawnie. Jeśli chcesz pracować jako urzędnik państwowy, zapoznaj się z ustawą o służbie cywilnej (Dz.U. 2020 poz. 265) i z ustawą o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. 2020 poz. 537). Praca czeka w ministerstwach, komitetach, urzędach rządowych, wojewódzkich i marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gmin czy miast, urzędach skarbowych, placówkach ZUS i KRUS,
- polityka – osoby po administracji znajdują też pracę w biurach polityków, partii, różnego rodzaju ugrupowań politycznych. Wraz z rozwojem kariery istnieje także szansa na pracę w strukturach administracji unijnej. Sukces w polityce odnoszą osoby o szczególnych cechach osobowości – mające dar przekonywania, budzące autorytet i sympatię, urodzeni liderzy, stratedzy, osoby mające poczucie misji i sprecyzowane poglądy, potrafiące bronić swoich racji, lubiące wystąpienia publiczne;
- pracownika kultury, oświaty, ngo, fundacji – tam również bardzo potrzebne są osoby po zarządzaniu i administracji, które dbają o sprawne funkcjonowanie instytucji, pozyskują środki finansowe,
- pracownika administracji biurowej – w dużych firmach funkcjonują całe piony administracyjne zatrudniające osoby o wąskich specjalizacjach, organizujące pracę jednostki, dbające o kwestie prawne, podatkowe i finansowe, pozyskujące fundusze i współpracujące z organami Unii Europejskiej. Administratorzy pracują też w mniejszych firmach – zakres obowiązków jest wówczas zwykle szerszy. Wiele osób robiących karierę w administracji zaczyna od stanowisk juniorskich, pracy asystenta zarządu, sekretarki, osoby dbającej o przygotowywanie i obieg dokumentów itp.
Praca w administracji – jak znaleźć oferty w Twojej okolicy?
Nabór do pracy w administracji państwowej przebiega wedle ściśle ustalonych procedur – rekrutacja musi być jawna, otwarta, gwarantować konkurencyjność i równe traktowanie kandydatów. By poznać zasady naboru, warto zajrzeć do wspomnianych ustaw o urzędnikach państwowych i służbie cywilnej. Co do zasady informacja o postępowaniu rekrutacyjnym zamieszczana jest w Biuletynie Informacji Publicznej jednostki, która przeprowadza nabór.
Wiele ogłoszeń o pracę dla osób po administracji publikowanych jest także w sieci. Najprostszym sposobem, by do nich dotrzeć, jest wejście na profesjonalny portal pracy, np. praca.pl. Oferty związane z administracją są tam przypisane do obszarów zawodowych: administracja biurowa oraz administracja publiczna / służba cywilna. Warto sprawdzić też oferty z obszarów: informatyka / administracja, kadra zarządzająca, finanse / bankowość, prawo, organizacje pozarządowe / wolontariat – w zależności od indywidualnych zainteresowań i predyspozycji.
Na praca.pl możesz też podać nazwę kontretnego stanowiska, które Cię interesuje, a także miejscowość, określić, czy chcesz zobaczyć tylko te propozycje zatrudnienia, które dotyczą pracy zdalnej, za granicą itp. Filtry wyszukiwania to duże ułatwienie, dzięki któremu w jednym miejscu zobaczysz wiele aktualnych ofert od pracodawców.
Renomowany portal z ogłoszeniami o pracę daje dostęp także do różnego rodzaju narzędzi usprawniających poszukiwanie zatrudnienia. Po założeniu bezpłatnego konta będziesz mógł skorzystać z kreatora CV, brać udział w rekrutacjach i kontaktować się z pracodawcami za pośrednictwem portalu pracy, ustawić job alert. Portal pracy to nowoczesne narzędzie, z którego warto korzystać, również w czasie szukania pracy w administracji.